О НАМА
ИСТОРИЈАТ ШКОЛЕ 1945-1980
Пролеће 1945. године. Још се пуше згаришта, још тутње топови на границама наше земље. Земља је опустошена, сва у рушевинама али великим делом ослобођена.Забрујала су школска звонца. Окупила су ученике и наставнике. Први задатак био је да се раскрче рушевине око школске зграде која се налазила у улици Стојана Протића бр. 23 данас у улици Божидар Аџије бр. 23. Био је то први сусрет наставника и ученика и прва добровољна акција у борби за нову, радну школу.
Актом Министарства просвете, марта месеца 1945 год. III мушка грађанска школа мења назив у II мешовиту грађанску, а септембра исте године укинуте су све грађанске школе као школе нижег ранга, школе за радничку и сељачку децу за коју није школовање у гимназији. Септембра месеца исте године одлуком Министарства просвете основана је VIII мушка непотпуна гимназија због великог прилива ученика у III и VI мушку гимназију. Ученици II мешовите грађанске школе заједно са ученицима поменутих гимназија чине први ученички кадар VIII мушке непотпуне гимназије. У школу је кренуло све дорасло за школу, јер је сада гимназија била намењена свим друштвеним слојевима. Била су то првенствено деца ситних занатлија, службеника и радника, деца која су по друштвеном положају својих родитеља пре рата била упућена само у грађанске школе као завршне образовне школе.
Успостављена је коректна сарадња са родитељима и друштвено-политичким организацијама на терену; та сарадња је из године у годину све плодоноснија и кориснија. Побољшани услови рада, квалитетна настава, успех ученика – резултати су тесне и већ традиционалне сарадње са свим чиниоцима друштвене средине.
Велика пажња, од постанка школе до данашњих дана, посвећује се осавремењивању наставе и праћењу новина. Мобилисане су све снаге, ученичке и наставничке, да школа својим културним деловањем скрене на себе пажњу, па је, тако, присутна на свим такмичењима организованим међу београдским школама. Знањем и умешношћу својих ученика ова школа показује значајне резултате; њен хор годинама осваја прва места у граду и учествује републичким такмичењима, упоређујући своје квалитете са најеминентнијим дечјим хоровима.
У покрету “Наука Младима“ њени ученици амбициозно учествују и постижу изванредне резултате на општинским и градским такмичењима. Млади математичари такође освајају признања на републичким и градским такмичењима, а појединци се пласирају и на републичка такмичења.
Чланови клуба младих техничара такође се истичу и освајају републичке награде.
Од школске 1968/69. па до 1973/74. године, радила је Секција “’Шта знаш о саобраћају?“ чији су чланови, ученици, својим знањем допринели да школа добије награду – комплетан саобраћајни кабинет од Одељења за безбедност саобраћаја Секретаријата за унутрашње послове.
Спортско друштво је на бројним такмичењима у граду, у многим дисципллинама освајало прва места.
Културна и јавна делатност школе манифестовала се успешним ђачким приредбама и пригодним прославама; тај рад се одвијао и одвија се кроз најтешњу сарадњу носилаца културног живота школе са литерарном и рецитаторском секцијом, кроз коју су прошле многе генерације, данас већ афирмисаних јавних и културних радника.
Поред набројаних, школа може да се похвали и успесима постигнутим у појединим наставним областима – у знању руског и француског језика..
Такође су незаобилазни успеси које су ученици постизали на тестирањима, организованим од стране Просветно-педагошког завода Београда, када су својевремено ученици били међу првима у граду.
Негује се у овој школи и друштвено-користан и производни рад, што се и види у самој школи.
У школи се традиционално негује литерарно и ликовно стваралаштво, за чији квалитет су ученици до сада освојили неколико октобарских награда града Београда. У такмичењу под називом “Мајска песничка штафета“ (у част Дана младости) освојена је прва награда четири пута.
Ученичке организације – Савез пионира, ССО, Горани и Подмладак Црвеног крста – бележе масовно чланство.
Пионирска организација врло успешно сарађује са месним организацијама на терену, припремајући пригодне приредбе, као и са домом пионира Београда. У оквиру пионирске оргнизације успешно се организују такмичења пионира за избор најбоље пионирске заједнице, што знатно доприноси бољем успеху школе.
Омладинска организација окупља ученике VIII разреда, које и професионално оријентише и припрема за будући друштвени рад.
Свршени ученици ове школе и у даљем школовању постижу надпросечне резултате, па је чињеница која речито доказује да је у наставном процесу критеријум био добар и да се добро радило.
Горанска бригада “Златибор“ својом активношћу и масовношћу учествује у свим акцијама озелењавања и оплемењивања животне средине у самој школи, њеној околини и у граду. За свој запажжени рад стално је освајала прва места и у општини и у граду, награђивана је новчаним наградама, а добила је четири златне значке Републичке конференције Покрета горана. Добитник је и Октобарске награде града Београда.
Подмладак Црвеног крста ради организовано и систематски, учествујући у свим хуманитарним акцијама у граду и Републици. За овај предани рад Подмладак ЦК наше школе добио је сребрну значку од Црвеног крста Србије.
Све набројане активности које су наведене само у битним, општим карактеристикама, доприносиле су и доприносе и даље стицању квалитетног знања ученика, богаћењу њихове личности, усавршавању њихове личности, усавршавању њихових умећа.
У школи се на традицији развија богат и разноврстан рад са ученицима, који позитивно делује, васпитава, мобилише младе генерације да радећи уче и да учећи раде, да развијају своје интелектуалне и физичке способности, да усмеравају своју стваралачку машту и занос у најпрогресивнијем смислу, како би све своје умне и физичке способности могли спремно да ставе на располагање друштвеној заједници у чијем су крилу поникле.